Loading

Ханік – маленька намистинка в Хорасанській низці / خانیک در خراسان

Іранський Хорасан – колоритна територія не тільки завдяки сусідам-афганцям і туркменам, а й через те, що саме там розташоване друге за чисельністю населення місто Ірану, Мешгед.

Хорасан – колиска нової перської літератури, яка бере свій початок від Фердоусі. Хто не знає Хайяма? А він з хорасанського Нішапуру. Як і бірюза, оспівувана в поезіях, як і мешгедський шафран.
Це найбільш клішовані туристичні приваби північно-східного Ірану, але сьогодні хотілося поговорити про менш примітний камінчик у хорасанському намисті. Йдеться про одне з історичних поселень регіону, де люди живуть давніми традиціями, про село Ханік. Особливістю цього населеного пункту є шість постійно діючих акведуків (قنات qanāt), живих свідків давнини.

ferdows_khanik (17)

Акведуки Ханіка обслуговують лише територію поселення, кожен із них працює зі швидкістю 10 л/с, якраз так, щоб було вдосталь води для господарських потреб двох десятків сімей і зрошування 2 га полів. Задяки відповідальному постачанню води навколо Ханіка є кілька літніх пасовищ (ییلاق yaylāq), як у Кримських горах та на Кавказі.

Будиночки поселення зведені багато років тому з дешевого природного матеріалу: глини, піску, соломи, спресованої у вигляді необпаленої цегли (خشت xešt).

xanik1

Населення неабияк дбає про нечисленні мигдалеві дерева та горіхи, не даючи їм загинути навіть у посушливі роки. Останнім часом популярнішим стає зелений туризм, маршрути якого не оминають невеличких поселень, як то Ханік. І довкола нього починають розростатися легенди про залишки давніх військових укріплень, літню резиденцію когось із близьких родичів шахів тощо. Але не поспішайте самотужки поринати в зелений туризм у Ірані.

Маленькі містечка – це насамперед зона комфорту місцевого населення і попри всю гостинність та щедрість до прибульців, не варто порушувати звичного укладу життя мешканців. У Ханіку воно тече так само плавно, як 100 чи 200 років тому – від п’ятничної молитви й до п’ятничної молитви.

barate92khanik

Поселення дотримується шиїтських ритуалів. Жінкам краще подбати про якомога закритіший і неяскравий одяг, щоб не викликати осуд і спокійно спостерігати. Релігійний календар щороку розпочинається десятиденним періодом жалоби під час місяця могаррама. У ці дні тривають драматичні процесії та екзальтовані читання на спомин загиблого внука пророка Могаммада, імама Хусейна. На вулицях Ханіка, як і в інших поселеннях Ірану, можна побачити символічну домовину цього молодого шагіда. Така дерев’яна склепінчаста конструкція називається نخل (naxl) і прибрана чорними й зеленими полотнами.

ash Менш помпезні релігійні дійства можна спостерігати протягом року практично щодня, як нафото, де одна з обов’язкових протягом дня молитов відбувається надворі біля емам-заде (поминального храму).

محرم1392 درخانیک فردوس

محرم1392 درخانیک فردوس

Адмін

About Адмін

  •  

Tags

Leave a Comment