Loading

У пошуках скарбів / در جستجوی گنج

Сьогодні пересічна дівчина – чи то іранка, чи туристка – не зможе байдуже пройти повз вітрини ювелірних магазинів і базарних яток, а просто із захватом спостерігатиме за блиском дорогоцінних металів і каміння. На жаль, не кожна з нас, приміряючи чергову прикрасу, задумується над її історією та походженням. Але як виявляється, даремно…

У це важко повірити, але у Тегерані досі існує справжня шахська скарбниця, яка вразить своєю колекцією нвіть найприскіпливішого поціновувача. Музей національних коштовностей Ірану – موزه جواهر ملی ایران muze-ye javāher-e melli-ye irān – це і є той “хрестик” на карті, куди ми подамося сьогодні. Вулиця Фердоусі увінчана пам’ятником із триметровою постаттю поета, який стоїть на сторожі всього дорогоцінного і давнього у іранській культурі. Цей монумент початку 70-х років 20 ст. фігурує у багатьох подорожніх записках і друкованих виданнях, але не часто згадують, що він розташований у кварталі міняйл, неподалік унікальної скарбниці світового значення.

fer

Музей національних коштовностей, хоч і був заснований 1855 року, а відкритий лише 1960 року, володіє експонатами, вік яких сягає кільканадцять століть.

Величезна кількість порід дорогоцінних каменів (сапфіри, рубіни, топази, алмази та багато інших), перлин Перської затоки, зброї, одягу, кальянів, релігійних символів та прикрас була зібрана ще за правління Сефевідів і передавалася із покоління у покоління.

                                                                                   الماس دریای نور

Nader-Shah1

Надир-шах у короні з Дарія-є нур.

Подейкують, що один із рідкісних алмазів світу Дарія-є-нур ( الماس دریای نور), “море світла”, поповнив цю колекцію ще за часів Великих Моголів. Сам він ніжно-рожевого кольору. У 1739 році Надир-шах привіз Дарія-є нур із Делі, та вже після смерті правителя камінь дістався його внуку Шагруг-Мірзі, а згодом і каджарському хану Могаммаду-Гасану. В 1830-х роках камінь опинився у Насреддіна Каджарі, який постійно носив його у браслеті. Коли ж коштовність йому набридла, шах наказав вставити Дарія-є нур у гарну золоту оправу.

Другим після Дарія-нур за розкішністю вважається Тадж-е-маг, “вінець місяця”, білий діамант, що прикрашає лівий манжет шахської одежі.

У Музеї національних коштовностей Ірану зібрані оригінальні зразки одягу падишахів та їхніх фаворитів. Усі ці костюми розшиті часом із непомірною помпезністю, а уявляючи, скільки це все важить, можна лише поспівчувати тим, хто носив настільки прекрасні обладунки.

almas

تنگ مینا

Своєрідним витвором мистецтва вважається золотий графин із вузьким горлечком, прикрашений фігурами птахів і жінок. Це один із найкращих зразків розпису емаллю (мінакарі) в Ірані і датований кінцем 18 ст. Окрім нього, музей володіє іншими посудинами такого типу, щедро інкрустованими дорогоцінними каменями.

 

tang 

 

 کره جواهرنشان

Іранці проявили свою оригінальність і в науці. Здавалося б, що особливого можна знайти у звичайнісінькому глобусі. Але і тут помітний науковий підхід, адже кожен з каменів на ньому щось означає. Наприклад, материки позначаються сапфірами та рубінами, моря та океани – смарагдами, Африка – синіми та червоними гранатами. Тегерану ж дістався знаменитий сапфір Ауранґзеб.

  kore naser darya

 

 Серед предметів мистецтва, розкоші та науки варті уваги й звичайні побутові речі – кальяни, підсвічники, курильниці, предмети гардеробу та зброя.

Цей золотий підсвічник прикрашений діамантами, смарагдами та перлами, виставлявся під час святкових церемоній в палаці Ґолестан.

27498097_18656394dfbae

شمعدان سلام عید

ّА вишукана цукерничка видає незмірну любов свого майстра до традиційної архітектури і квіткового орнаменту

pidsv

 قندان از موزه خواهر ملی ایران

Курильниці для спалювання пахощів у давнину виконували містичну функцію, символізували захист від злих чар. З приходом ісламу їх почали використовувати з медичною та гігієнічною метою. Вважається, що ладан корисний для дихальної системи, а аромат мирри допомагає позбавитись від безсоння. Також  курильницю заправляли й іншими пахощами – ефірним маслом нарду, сандалового дерева тощо. У музеї національних коштовностей є цінні зразки курильниць і посудин для зберігання пахощів; всі вони мають неабияку цінність, адже буквально всипані коштовностями.

        تخت طاووس

Завершивши маленьку екскурсію залами іранської скарбниці, хотілося б показати і ще один експонат – Павичевий трон часів Великих Моголів, створений для шаха Джагана у 17 ст. Він заслужено вважається одним із символів перської монархії і є чи не найрозкішнішим троном у світі. Але тут дуже легко заплутатися, адже історія знає щонайменше два Тахт-е тавус: один належав Надиру, що привіз його від індійських майстрів, а інший, Каджарський, є витвором ісфаганських майстрів. Особливістю конструкції перського трону (про оздоби навіть нема що сказати), є те, що він дуже великий і складається із двох частин – стільця зі спинкою на взірець європейських тронів, де правитель може сидіти під час аудієнцій, і власне самої тахти на підвищенні, де зручно відпочивати чи їсти серед подушок.

Nasseraldinshah3

Насреддін шах Каджар

 

 

P.S. Коли навідаєтесь до музею, не нарікайте,  що там цілковита темрява, вже за хвилину зала засяє сотнями діамантів і світло вам не знадобиться.                                                                                     

 

 

 

                                                                                                                                                      

 

 

 

 

Юлія

About Юлія

  •  

Leave a Comment