Loading

Дещо цікаве про килими в Ірані

Наскільки українців цікавить килимарство? Мабуть, меншість із нас захоплюється цим видом мистецтва, а дарма. Килимарство настільки розповсюджене в Ірані, що завітавши у гості до нових знайомих (не забудьте зняти взуття, в домі скрізь килимки!), цілком можливо побачите маленький ткацький станочок – власність і хоббі господині дому. Найкращим зразкам گلیم بافی gelim bāfi, тобто килимам, відведений цілий музей. Знаходиться він у самій столиці – Тегерані.

farsh

Іранський музей килимів ( موزه فرش ایران ) існує з 1974 р. і займає сучасну двоповерхову будівлю, фасад якої виглядає, ніби величезний ткацький верстат*.

* перською це основне знаряддя килимарства називається دار  dār, і буває двох видів вертикальний (دار عمودی یا ایستاده) і горизонтальний (دار افقی یا خوابیده).

Місцеві килими ручної роботи є справжніми витворами мистецтва найвищої якості. Вони символізують старанність і чудові творчі здібності іранської нації.

Перший зал, в який потрапляють гості музею – реставраційний, потім знаходиться зал з експозицією килимів з усіх «килимарських» куточків Ірану: Кашан, Хорасан, Курдистан, Керман та ін. В цілому в колекції музею налічується більше сотні унікальних зразків. Більшість килимів у чудовому стані та вражають своїми розмірами, розмаїттям відтінків.

farsh2

Також можемо побачити інструменти , за допомогою яких творяться ці дива, і їх назви перською та англійською мовами. Окреме місце займає стенд із природними барвниками для ниток.

farsh91

Зображено на килимах усе, що душа побажає: пташки, дерева, вази, знаки зодіаку, прості люди та шановані поети. Не пообдинокими також є сюжети європейської тематики, модні в Ірані часів останніх шахів – кругленькі напівголі амурчики та завитки стрічок. Шахська тематика дозволяла зображати навіть цілі географічні карти та родовідні дерева правителів. Більш традиційними сюжетами, які однак вимагають неабиякої вправності, були каліграфічні цитати з Корану та літературних творів. Наприклад, окремий настінний килим щедро вкритий текстом, приуроченим до ‘ашури – щорічного поминання загибелі імама Хусейна.

farsh5

 

موزه فرش ایران – це і скарбниця рідкісних давніх килимів “пазірік”, а також періоду Сефівідів, Каджарів аж до сучасних зразків.

Пазірік – килими зі скіфських курганів 3-2 ст. до н.е. – відрізняються особливими повторюваними орнаментами та охристими кольорами.

farsh92

Як зразок тканих азербайджанських килимів можна назвати витвір майстра з Тебрізу, на якому зображений двір султана Махмуда Газнаві. Цей килим має по 70 вузлів на кожних 7 сантиметрів. Витканий він був на початку 19 ст. із шовкових і вовняних ниток.
Один із цінних екземплярів музею – килим іншого Тебрізького майстра, який є своєрідною ілюстрацією до «Шахнаме» Фірдоусі. Поряд із кожним зображенням розташований відповідний вірш поеми. Килим виткали приблизно 200 років тому.

Крім цього, при музеї є реставраційна майстерня, класи, конференц-зал, кінозал і улюблена туристами чайхана, а у місцевому магазині продаються різні книги та альбоми з барвистими ілюстраціями, присвячені старовинному мистецтву плетіння килимів.

Оксана

About Оксана

  •  

Tags

Leave a Comment