Loading

Перські кольори. Веселка /رنگهای فارسی

Навряд чи можна знайти когось (хай навіть зеленого-зеленого початківця-іраніста), хто не стикався з базовими назвами барв.

Вивчаючи перську, найперші кольори опрацьовуєш ще на етапі засвоєння правосторннього письма, в’язі, коли вчишся поєднувати літери, наприклад, سبز  sabz зелений, زرد zard жовтий, سرخ sorx червоний, трибуквенні слова з короткими голосними.

І звичайно, آبی ābi блакитний як зразок слова з маддою, правило написання якого крутиться навколо «алефа в шапці», الف با کلاه  alef bā kolāh.

На цьому етапі не завадить переглянути невелике навчальне відео, як наприклад, дитяча програма з вороненятком Гуш Гуш Багуш, в якому вживаються слова آبی ābi та سفید sefid (про нього далі у тексті). Відео варто переглядати кілька разів, вправляючись розпізнавати ключові слова у потоці мовлення.

 

Уважно! Деякі відтінки основних кольорів можна отрмати просто додавши прикметник «насичений» سیر sir чи «світлий, ненасичений» روشن rowšan.

Опановуючи класичний спектр, потрібно вивчити ще чотири кольори

spektr

رنگِ قرمز / قرمزرنگ

rang-e qermez / qermezrang

Назва цього кольору напряму пов’язана з комахою, личинки якої використовують для отримання яскраво-червоної фарби (кармін). Українською це червець, або кошеніль, а перською قرمزدانه qermezdāne, дослівно «зерня червоного кольору». Часом виникає питання, чим відрізняється سرخ  і قرمز. У розмовній мові вони позначають одне і те ж, але для словотвору використовуються не синхронно, наприклад, «руда білка» (вивірка звичайна) سنجابِ قرمز sanjāb-e qermez, але «індіанець» (червоношкірий) سرخ پوست sorx pust.

رنگِ نارنجی

rang-e nārenji

Назва цього кольору походить від слова نارنج nāranj «помаранч», фруктякий є братом-близнюком апельсина. В Ірані відома народна казка під назвою دخترِ نارنج و ترنج doxtar-e nāranj-o-toranj, дослівно «дочка помаранча і бергамоту» . Ось тут маємо можливість спосерігати чудову гру слів на основі їх фонетичної подібності. У цьому контексті слово نارنج nāranj додає відтінку помаранча, а toranj ще й витонченості  повторюваного ісламського орнаменту, вписаного в коло (мистецький термін «торандж»).naranjtoranj 

رنگِ نیلی

rang-e nili

Особливий відтінок, який асоціюється з густою синню неба. Ця барва знаходиться у перському спектрі найближче до лазурового кольору لاجوردی lājurdi/ لاژوردی lāžurdi, який видобувають з афганського ляпісу лазуриту і використовують для отримання синьої фарби і відповідного кольору архітектурної мозаїки. Загалом, у перській мові розрізняють багато відтінків синього, про них детальніше в окремій статті.

nili

رنگِ بنفش

rang-e banafš

Фіолетовий колір, як і в українській мові, має безпосереднє відношення до квітки-фіалки (перс. بنفشه banafše) і утворюється завдяки сумші більшої кількості блакитного та меншої кількості червоного кольору.

 

Бонус. До кольорів автомобілів звично додають примітку متالیک metallic або روغنی ruqani – металік або емаль.

Продовження буде

Адмін

About Адмін

  •  

Leave a Comment