Loading

Літочислення та календарі Ірану. Ч. 1

Зараз в Ірані використовується кілька систем літочислення, розглянемо їх детальніше, адже якщо Ви точно і швидко орієнтуватиметеся в календарі, то уникнете багатьох непорозумінь у спілкуванні з носіями мови та зможете  підтримувати власний імідж, вчасно привітавши їх із важливими святами.

 

Для початку згадаємо Омара Хайяма – і це буде не ліричний відступ, а ще одна сходинка на шляху розуміння перської культури. Прізвисько «хайям»  خیام – той, хто шиє шатра, мав батько Омара. Майбутній вчений народився в Нішапурі в ХІ ст. н.е. і там же помер у ХІІ. Не маючи схильності до батькового ремесла, він працював і творив у різних містах, однак варто згадати про Омарове перебування в Ісфагані – столиці Малік-шаха Сельджука, який наказав збудувати там у 1076 році астрономічну обсерваторію.

Астрономи Давнього Ірану округлювали рік до 365 днів і за 120 років назбирувався ще цілий додатковий місяць. Це було незручно, оскільки пересувалися дати свят, пори року.

Для впорядкування календаря Малік-шах створив спеціальну комісію, членом якої і був Омар Хайям. Основним завданням цієї комісії було досягти повного співпадіння початку року зі святом نوروز – Новруз, весняним рівноденням. Для цього були введені високосні роки, тривалістю по 366 днів.

Період із 33 сонячних років складається з 25 звичайних і 8 високосних. Щоб дата جشن نوروز не зміщувалася більше, ніж на пів доби, було заплановано, що 7 разів високосний рік (سال کبیسه) іде після трьох звичайних, а восьмий раз – після чотирьох звичайних.

Календар Омара Хайяма вважається одним з найточніших, а середня тривалість року в ньому становить 365,24242 днів.  Похибка григоріанського календаря становить 1 добу за 3323 роки. Календар Омара Хайяма дає похибку в одну добу раз на 4500 років, отже, він точніший, ніж григоріанський.

1079 рік н.е. став початком Джалаледдінової ери і календар, в укладенні якого брав участь Омар Хайям, отримав назву تقویمِ جلالی, скільки Джалаледдін – почесний титул Малік-шаха.

Місяці в іранському календарі розташовані нерівномірно – 6 перших мають по 31 днів, а 6 останніх – по 30 днів, оскільки Сонце рухається по екліптиці зимою швидше (179 днів), а літом повільніше (186 днів). Місяці цього календаря завжди відповідають зодіакальним сузір’ям, за якими Сонце здійснює оборот.

mis

У своїй книзі «Навруз-наме» Хайям охарактеризував усі місяці, пояснив значення їх назв.

 

mis0

 

Але у 1976 р.н.е. іранський парламент ввів нову еру, де літочислення починалося з 559 року до н.е. – з року коронації Куруша Ахеменіда. Таким чином, у березні 1976 року в Ірані почався 2535 рік шахської ери. Однак, цю реформу не прийняли, і з календаря шахської ери تقویمِ شاهنشاهی згодом знову повернулися до сонячної гіджри هجری شمسی , тобто точного календаря Джалаледдінової ери.

Загалом формулу переведення дат з однієї системи в іншу можна викласти так:

سال شمسی (جلالی، خورشیدی) = ۳۶۵ روز و ۶ ساعت
(سال قمری (هلالی) = ۳۵۴ روز (سال میلادی+۶۶۲
(سال میلادی (مسیحی) = (سال خورشیدی+۶۲۱

Для швидкого перерахунку дат іранського календаря на григоріанські зручно користуватися електронними калькуляторами типу http://dateconverter.net/iranian/ В меню там також є календар місячної гіджри هجری قمری, відлік років якого ведеться від дати переселення пророка Могаммада з Мекки в Медину. Але це вже інша історія.

Адмін

About Адмін

  •  

Leave a Comment