Loading

Квітка Могаммада / گل محمدی

Дамаська троянда, більше відома слов’янам як «ружа», чи «рожа»,  – запашна квітка, що цвіте у нас у червні. Іранці називають її گلِ محمدی  gol-e mohammadi та використовують, де тільки можуть.

morabba-niyasar

По-перше, трояндові сади Кашану, Камсару, Раванду, Мейманду, Іранського Азербайджану і Казвіну щовесни перетворюються на мануфактури ефірної олії та трояндової води گلاب golāb для кулінарії та косметики. У більшості випадків трояндова вода настоюється на спирті для того, щоб зберігати бажані властивості впродовж тривалого часу.

morabba-rosevater

 

По-друге, з дамаської троянди виходить ароматне варення, пропорції якого кожна господиня знає до смаку, але основні інґредієнти залишаються незмінними – пелюстки (бажано без білих кінчиків) подрібнюють із цукром та додають дещицю лимонного соку.

morabba

По-третє, поселення, в яких ростуть дамаські трояди, щовесни влаштовують своєрідні свята купання новонароджених у пелюстках цих квітів. Наприклад, у гористому містечку Дамаган на півночі Ірану (1170 м над рівнем моря, з населенням близько 1773 осіб) сім’я з нетерпінням чекає першої весни у житті малюка, запрошуючи близьких друзів та сусідів у спеціально визначений день. Декілька жінок рано-вранці йдуть у сад і повертаються з повними кошиками антуражу для цього обряду. Збираючи квіти, вони  моляться і примовляють:

 

همه کوه و کمر بوی تو داره یا محمد – کدوم گل قامت و روی تو داره یا محمد

همون ماهی که از کوه می‌زنه سر – نشان طاق ابروی تو داره یا محمد

«Всюди-в горах та на вулиці пахне тобою, о Могаммаде!
Яка ж квітка може зрівнятись з тобою, о Могаммаде!
Той ранній місяць, який з’являється над горою,
Подібний на  брови твої, о Могаммаде»

(за статтею مراسم گلغلتان نوزاد در دمغان و سمنان)

Пелюстки швидко псуються, тому заготовлювати їх раніше, ніж за два тижні до планованої дати не варто. Не підходять і засушені минулорічні квіти.
Скупавши немовля, його кладуть на білу пеленку, встелену ретельно відібраними пелюстками троянди. Четверо роичів, кожен зі свого краю тканини, колишуть дитину в такому гамаку. Після обряду гостей пригощають чаєм із щербетом. Колись на це свято багаті люди запрошували музикантів.

morabba2

Прихильники цієї церемонії впевнені,що таким чином в життя дитини входить свіжість та радість,оберігаючи її від усіляких недуг, даруючи красу. Цікаво,що лише минулого року цю традицію внесли у реєстр духовної спадщини Ірану.
Серед людей побутує переконання, що немовля, скупане в пелюстках квітів буде мати міцний імунітет та уникатиме алергії, оскільки змогло побороти її сильний збудник – пилок. Після обряду пелюстки можна зібрати для виготовлення парфумів,а хтось кладе їх в мішечок, зберігаючи як подарунок на майбутнє весілля.

morabba-1

Лікар Мегді Фагімі, посилаючись на «Канон медичної науки» Ібн Сіни, розповідає про лікувальні властивості пелюсток дамаської троянди, а саме підсушування ран, зупинка кровотечі та покращення стану шкіри та слизової оболонки рота, полегшення головного, очного, вушного болю.

Ароматна випічка з گل محمدی  – це те, що справді відволіче будь-кого від буденних проблем.

morabba-halva

Ania

About Ania

  •  

Leave a Comment